Na tirolskej strane Arlbergu ležia dve prestížne lyžiarske strediská známe pre lyžiarov nielen z Európy: Sankt Anton am Arlberg a St. Christoph. Pred sto rokmi sa tu začala písať história alpského lyžovania. Skúsení lyžiari a snowboardisti z celého sveta sa tu dnes stretávajú, aby mohli posúdiť náročnosť zjazdoviek tohto strediska.
St. Anton ponúka milovníkom lyžovania všetko čo si len môžu priať: výborne upravované zjazdovky s rôznymi stupňami obtiažnosti, svahy pre jazdu v prašane a tiež množstvo možnosti, ako tráviť čas mimo zjazdovku. Špecifická klíma v tejto oblasti spôsobuje časté prudké sneženie v celom areáli.
Do srdca tohto strediska vedie nová lanovka Galzigbahn. Futuristickú architektúru dolnej stanice robí niekoľko rokov, budova s obrím kolesom pohybujúcim sa za sklenenou fasádou. Je pravidelná súčasť obrazov tohto mesta.
Z hornej stanice Galzigbahn si môžete vychutnať krásny výhľad na ulicu Anton a údolie Stanzertal, ktorý Vás bude sprevádzať po celú dobu jazdy modrej zjazdovke. Na druhej strane stanice Galzigbahn na vás čaká ďalší úžasný výhľad, a to v podobe obce St. Christoph pokrytej bielou prikrývkou. Nádhernú panorámu tu kazí len elektrické vedenie (ale nejako elektrinu do dediny priviesť museli).
Vráťme sa ku Galzigu. Odporúčame pozrieť si Schindler Spitze (2660 m), kde uvidíte strmé skalné steny, ktoré robia majestátny dojem. Tesne pred hornou stanicou lanovky sa pred vami otvára nádherná panoráma Voralberg. Z vrcholu vedie veľmi dlhá trať cez údolie Valfergehrtal. Po prekonaní 1200 výškových metrov sa môžete dostať do malej pokojnej dedinky Stuben, ktorá je pravým opakom St. Anton. Milovníci prázdnych svahov a kvalitného snehu by mal určite zamieriť na protiľahlý vrchol Albona.
Okolo poludnia vám odporúčame navštíviť najvyšší bod strediska – vrchol Valluga (2811 m). Na tento výlet si musíte rezervovať asi 1,5 hodiny, pretože lanovka Vallugabahn štartujúca z Galzig má obmedzenú kapacitu a počas slnečných dní môžete čakaním na ňu stráviť až 30 minút. Na vrchol vás môže dostať aj druhá lanovka Valluga II, kde nie sú také davy. Lanovka však vyzerá ako krabica od zápaliek a je len pre 4 osoby. Avšak, je ťažšie sa dostať na vrchol, pretože na vás čaká úžasna panoráma Álp na každej zo svetových strán. Pre návrat z Valluga je výborná trasa Huette Ulmer – St. Anton - 11,3 km.
Popoludní sú ideálne zjazdovky pre Gampenie (1850 m) a Kapall (2330 m), ktoré sú počas celého dňa vystavené slnečnému žiareniu. Tu je začiatok vyraďovacej trasy Kandahar, kde sa v roku 2001 konal Svetový pohár. Musíte mať naozaj dobrú kondičku, aby ste sa vrátili z Kapall až do St. Anton bez zastavenia.
Pestrú trasu ponúka tiež Rendl ležiaci na druhej strane údolia. Dolná stanica lanovky Rendlbahn bola pri príležitosti rekonštrukcie posunutá bližšie k centru mesta. Je tu obvykle o niečo menej lyžiarov ako v hlavnej časti strediska.
Miestny skipas umožňuje zjazdenie až 340 km zjazdoviek. Okrem 128 kilometrov v oblasti St. Anton (plus St. Christoph a Stuben), je zahrnutá aj veľká oblasť ležiaca tesne za Tirolskomu (vo Voralbergu), a to areál Lech-Zuers, ktorý je v sezóne 2013/14 pripojený lanovkou od centra Warth-Schröcken. Avšak ak sa chcete dostať do Voralbergu, musíte použiť platené autobusy alebo vlak v blízkosti dolnej stanice Galzigbahn.
♣ Zjazdovky v St. Anton sú krásne, ale dosť ťažké. To platí najmä pre niektoré modré zjazdovky (napr. Kapall), ktoré by v iných centrách boli pravdepodobne označené červenou farbou. Menej šikovní lyžiari by mali radšej skúsiť trasy na vrcholoch Gampenie a Rendl.
Freeride
Arlberg je tiež rajom pre freeriderov. So skipasom je k dispozícii asi 200 km trás s hlbokým snehom. Osobitnému záujmu sa teší severná strana vrcholu Valluga. 40 percentný sklon je výzvou pre skúsených lyžiarov.
♣ Vynikajúce oblasti mimo zjazdoviek sa tiež nachádzajú v blízkosti Schindlerkar a Mattun, kde najdlhšia trasa má viac ako 10 km. Atraktívne oblasti pre freeskiing sú tiež na vrchole Rendl, Hinterer Rendl, Galzig ( zo severu ), Albona a Kapall. Skutočnou raritou pre freeriderov je terén v rekreačnom stredisku Lech-Zuers. Je to jedno z mála miest v Alpách, kde je možný heli-skiing (náklady sú od 350€ pre štyri osoby).
Après-Ski
Najslávnejšie reštaurácia Mooserwirt sa nachádza priamo na prvej modrej trase, preto ju každý deň navštevujú davy lyžiarov. Dobrá atmosféra je tiež zaručená v „Bláznivom klokanovi“ (Krazy Känguruh).
♣ Každú stredu večer sa na úpätí Gampenu koná ski show. Stojí to za pozretie, keďže predstavenie je s príbehom o alpskom lyžovaní, ktorého rodiskom je Sankt Anton. Ďalej nebude chýbať tanečná hudba, ohňostroj, synchrónne vystúpenie lyžiarskych inštruktorov a skoky majstrov vo freeskiingu (vstup je zdarma).
Ubytovanie
Aby ste nezaťažili váš rozpočet, poobzerajte sa po penziónoch v jednej z okolitých dedín Sankt Jakob, Pettneu (miestne malé lyžiarske stredisko je súčasťou Sankt Anton skipasu) alebo Flirsch. Bezplatné skibusy vás bez problémov dopravia do St. Anton.
Doprava
Kto sa necíti pohodlne za volantom, najmä keď musí prekonať viac než 1000 km medzinárodných ciest, môže použiť na dopravu do St. Anton vlak. Pri príležitosti majstrovstiev sveta v lyžovaní v roku 2001, bola postavená železničná stanica v tesnej blízkosti lanovky Galzigbahn.
Kandaharweg 9
6580 St. Anton, Tyrol
Austria