14. decPlánovaný štart sezóny
21. aprPlánovaný koniec sezóny
Malebné švajčiarske mestečko Champéry leží hodinu a pol od Ženevy pri ceste k Mont Blancu. V roku 1969 bolo jedným zo zakladajúcich stredísk obrovského francúzsko-švajčiarskeho rezortu Portes du Soleil, ale zvlášť za zimnou rekreáciou sa sem jazdilo už dávno pred tým. Už v roku 1857 tu bol otvorený prvý hotel Dent-du-Midi, ktorý dnes bohužiaľ nestojí a ktorý svoju prvú oficiálnu zimnú sezónu zažil až s boomom lyžovania, konkrétne v roku 1910. V tej dobe tu už štyri roky jazdila železnica, a teda doprava bola jednoduchšia a rýchlejšia. Vlak bol pre turistov, ktorí sa rozhodli v horách relaxovať, dôležitý, ale na to, aby sa Champéry stalo plnohodnotným lyžiarskym strediskom, potrebovalo vlek či lanovku. Tá prvá, ktorá spojila Champéry s vrcholom Planachaux sa rozbehla v roku 1939.
Na lyžiach pre fondue
Dnes jazdí na Planachaux (1800-2000 m) kabínková lanovka, ktorá vás zavezie do raja pokročilejších lyžiarov. Tým odporúčame červené zjazdovky na Grand Paradis, na druhú stranu potom po niektorej z modrých môžete zlyžovať do vedľajšieho strediska Les Crosets, ktoré sa pýši vyhláseným snowparkom.
Zaujímavá je pre turistov návšteva Champéry a okolia aj v lete, kedy môžu napríklad v horách na dnes už nijako nestráženej hranici objavovať niekdajšie pašerácke chodníky medzi Švajčiarskom a Francúzskom. Mimo zimnú sezónu je v prevádzke tiež miestne lanové centrum.
Obrovský lyžiarsky rezort na francúzskej i švajčiarskej strane Álp, Portes du Soleil, vám umožní s jedným skipasom lyžovať až na 650 kilometroch zjazdoviek, pretože prepája dvanásť lyžiarskych stredísk v oboch krajinách. A okrem tých športových, si v tejto oblasti môžete dopriať aj gastronomické zážitky, ktoré vám ponúkne deväťdesiat špičkových horských reštaurácií na zjazdovkách. Zvlášť odporúčame ochutnať švajčiarske syrové špeciality fondue a raclette.
Za zvonárom a na farmu
Dnes je Champéry moderné lyžiarske stredisko s michelinskými reštauráciami a luxusnými hotelmi, napriek tomu tu staré časy pripomínajú nielen pôvodné zachovalé chalupy. Mimo iného tu žije a pracuje posledný švajčiarsky zvonár. V dielni Jeana Denisa Perrina môžete vidieť po generácie odovzdávané umenie ručnej výroby zvonov.
Pri prechádzkach mestečkom sa pokocháte pohľadom na impozantných sedem vrcholkov Dents du Midi, z ktorých najvyššia, La Haute Cime meria úctyhodných 3257 metrov. Najlepšie spoznáte Champéry pri prehliadke komentovanej profesionálnym sprievodcom. A ak vás zaujíma tradičný životný štýl na švajčiarskom vidieku, zájdite sa pozrieť na miestnu farmu, kde vás pohostia svojimi produktmi a ukážu vám, aké to je, starať sa denne o stádo štyridsiatich dvoch kráv.